برنامه نویسی مک

برنامه نویسی مک1398-5-26 14:32:48 +00:00

برنامه نویسی مک چیست؟

سیستم عاملی که مختص سیستم های رایانه ای شخصی یا کاری اپل می باشد، سیستم عامل مک نام دارد و برنامه نویسی برای این سیستم عامل را به اصطلاح برنامه نویسی مک می نامند. سیستم عامل مک برای محصولات مکینتاش عملکردی مشابه ویندوز برای محصولات مایکروسافت دارد.

در حالت کلی از نظر ظاهری محیط مک و ویندوز با یکدیگر متفاوت اند اما کار با هر دو ساده است؛ پس جای نگرانی نیست و شما خیلی راحت می توانید از این سیستم عامل استفاده کنید. برنامه نویسان سیستم عامل ویندوز خیلی گسترده و حرفه ای به اجرای برنامه های خود – به خصوص در ایران – می پردازند؛ در مورد سیستم عامل مک علیرغم محدودیت هایی که نسبت به ویندوز دارد همچنان شاهد افزایش قابل توجه برنامه نویسانی هستیم که از این سیستم عامل حمایت و پشتیبانی می کنند.

مقایسه مک با ویندوز

مزایای سیستم عامل و برنامه نویسی مک 

  • سیستم عامل مک نیاز کمتری به پشتیبانی، مراقبت و نگهداری دارد.
  • ویروس ها و عوامل مخرب کمتری به سیستم عامل مک نفوذ می کنند.
  • سیستم عامل مک محیط کاربری مبتنی بر یونیکس ارائه می دهد.
  • نرم افزار های مک اهمیت بیشتری برای واسط کاربری قائل می شود.
  • سایر محصولات اپل را به آسانی می توانید به مک متصل سازید.

مزایای سیستم عامل ویندوز

  • ویندوز از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری انعطاف پذیری بیشتری دارد.
  • ویندوز از جدیدترین سخت افزارها و نرم افزارها به راحتی پشتیبانی می کنند.
  • نرم افزارهای کاربردی بیشتری در زمینه تجارت برای ویندوز منتشر می شود.
  • بازی های رایانه ای در ویندوز بسیار حرفه ای تر اجرا و پشتیبانی می شوند.
  • ویندوز بستری مشترک برای میلیون ها کاربر در سراسر دنیا ارائه می دهد.

استفاده برنامه نویسان حرفه ای از سیستم عامل مک

یکی از مزیت های اصلی این سیستم عامل سرعت بالای آن هاست. بالا آمدن سیستم عامل، نصب برنامه ها، آپگرید کردن و کپی کردن فایل ها با سرعت بسیار بالایی انجام می شود به گونه ای که می توان گفت تقریبا در این سیستم عامل هنگ کردن معنایی ندارد. این سرعت بالا قطعا یک فاکتور بسیار مهم برای برنامه نویسی مک است که می خواهند به صورت حرفه ای کد نویسی انجام دهند. از دیگر مزایای سیستم عامل مک مصرف بسیار کم انرژی نسبت به ویندوز است؛ مخصوصا در لپ تاپ ها و برای افرادی که همواره نمی توانند لپ تاپ خود را شارژ نگه دارند. مزیت دیگر مک، محیط زیبا و گرافیکی آن می باشد که طراحی فوق العاده و کیفیت بالای تصاویر به کمک برنامه نویسان و طراحان می آید.

2 عامل مهم برای برنامه نویسان قابلیت اجرای زبان های متفاوت و امنیت فضای کاری در سیستم است. در سیستم عامل مک به دلیل محیط یونیکس میتوان به راحتی برای یونیکس و لینوکس برنامه نویسی کرده و اجرا گرفت. همچنین دیگر برنامه های توسعه ی وب مثل PHP و Ruby به خوبی در این فضا کار می کنند. از طرفی دیگر تعداد ویروس های نوشته شده برای این سیستم عامل بسیار اندک است و اصولا نیازی به آنتی ویروس ندارد؛ پس اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود و پروژه هایتان هدف هکرها و ویروس نویسان قرار نمی گیرد.

mac.1 (رها سافت)